Reklama
userad8

Co to jest TPMS?

Poradniki

System kontroli ciśnienia w oponach (TPMS) to zintegrowany z pojazdem system, który na bieżąco monitoruje ciśnienie gazu w oponie. Istnieją dwa różne typy systemów: bezpośredni (pomiar ciśnienia za pomocą czujnika w feldze), oraz pośredni (pomiar za pomocą czujnika ABS w aucie). Wyświetlacz na desce rozdzielczej pojazdu ostrzega kierowcę, jeżeli system wychwyci spadek ciśnienia w jednej lub więcej opon.

TPMS spełnia trzy funkcje:

    Zwiększa bezpieczeństwo jazdy
    Zapobiega zwiększonemu zużyciu paliwa spowodowanego zmniejszonym ciśnieniem w oponach
    Zapobiega zwiększonemu zużyciu ogumienia spowodowanego niewłaściwym ciśnieniem w oponach

TPMS – WYMAGANIA PRAWNE
JAKIE WYMAGANIA PRAWNE MUSI SPEŁNIAĆ CZUJNIK TPMS?

Zgodnie z Dyrektywą UE, od 01 listopada 2014 roku, wszystkie nowe pojazdy opuszczające salony polskich dealerów samochodowych, muszą być wyposażone fabrycznie w czujniki ciśnienia TPMS. Rozporządzenie nie przewiduje jednak, jaki system kontroli ciśnienia w oponach powinien być zastosowany, więc dozwolone są oba systemy, zarówno bezpośredni jak i pośredni, które, spełniają warunki Regulacji ECE-R 64. ECE-R 64 stanowi wyłącznie o funkcjonalności systemów, ale nie narzuca, czy czujnik powinien być oryginalny czy z rynku wtórnego.

TPMS, A ZAKUP FELG
NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE FELG?

Jeśli pojazd jest już wyposażony w TPMS to należy ustalić, czy jest to system pośredni czy bezpośredni. W pierwszym przypadku, felgi można kupić w tradycyjny sposób, gdyż ich zakup nie wpłynie w żaden sposób na zamontowany w aucie system TPMS.

Jeśli w Twoim aucie TPMS jest systemem bezpośrednim, wówczas należy przy zakupie felg zwrócić uwagę na następujące kwestie:

1. Czy wybrany model/wzór felgi spełnia wszystkie wymagania dotyczące montażu czujnika TPMS?

2. Ze względu na złożoność technologii TPMS, zalecamy korzystanie z pomocy wyłącznie specjalistycznych firm. Warsztaty te są wyposażone w odpowiedni sprzęt programujący, oraz narzędzia do wymiany opon, konserwacji i rozwiązywania innych problemów (np. ostrzeżenie na wyświetlaczu)!


Centrum Serwisowe Pit Stops i Pit Stops RENT

ul. Julianowska 35
05-500 Piaseczno

+48 22 428 14 04
+48 602 173 181

godziny otwarcia
08:00 – 18:00 – od poniedziałku do piątku
08:00 – 14:00 – sobota

e-mail: info@pitstops.pl

Tagi:


Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb

Zapisz się na newsletter