Reklama
userad8

Wspinaczka po ... tamie – Hilti

Wiadomości branżowe

Zapora Verzasca znajduje się w Szwajcarii i tworzy jezioro Lagi di Vigirno. Powstała w latach 60’ ubiegłego stulecia. To miejsce cieszy się sporą popularnością wśród amatorów sportów ekstremalnych za sprawą filmu z Jamesem Bondem GolenEye –wiele osób decyduje się w tym miejscu skoczyć na bungee. Ale można tam również doświadczyć innych, ciekawych przeżyć. Na tamie odbywa się Red Bull Dual Ascent – wydarzenie, w którym udział bierze 20 najlepszych wspinaczy na świecie.



Red Bull Dual Ascent 2024

Red Bull Dual Ascent 2024 toniesamowite wydarzenie, podczas którego najlepsi wspinacze świata mierzą się z ogromną ścianą na zaporze Verzasca. W tym roku w wydarzeniu wystartowało dziesięć 2-osobowych zespołów. Pokonanie jej wymaga od uczestników niesamowitej wprawy, umiejętności i odwagi – tutaj każdy ruch ma znaczenie. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie drogi wspinaczkowej – każda ścieżka musi zostać wykonana w taki sam sposób i niezwykle ważne jest, aby trasa spełniała najwyższe normy bezpieczeństwa. W przygotowaniu wydarzenia trzeci rok z rzędu pomaga firma Hilti.



Hilti pomaga w projektowaniu trasy wspinaczkowej na zaporze Verzasca.

Przy organizacji takiego wydarzenia jak Red Bull Dual Ascent 2024 niezwykle ważna jest praca projektantów tras – to oni muszą przygotować drogę w taki sposób, aby rozbudzić w uczestnikach wydarzenia chęć do rywalizacji i przekraczania swoich granic możliwości, jednocześnie zapewniając im bezpieczeństwo.
Projektanci tras to najlepsi profesjonaliści – potrafią się wspinać i zamontować kotwy w najbardziej wymagających warunkach. Firma Hilti z przyjemnością zaangażowała się w budowę trasy wspinaczkowej. W tym roku odbyło się to z użyciem kotwy klinowej Hilti HST4-R, która została wyposażona w najnowszą technologię kotwienia klinowego, dzięki czemu wykorzystując podłoże może zapewnić najwyższą wydajność oraz poziom bezpieczeństwa. Doceniają to sportowcy i dzięki temu są w stanie uspokoić się przed startem.



Nowa kotwa klinowa Hilti HST4-R posiada innowacyjną konstrukcję, przez co jej wydajność przekracza aktualne normy branżowe. Wszystko to udało się zachowując podobną średnicę do poprzednich generacji – M10. Mniejsza średnica pomaga zredukować głębokość zamocowania, co skraca czas wiercenia. Przy montażu 8000 kotew ma to ogromne znaczenie.

Jaki sprzęt jest najlepszy do wiercenia w betonowej ścianie, która ma 60 lat?

Wiercenie w ścianie zapory Varzesca jest sporym wyzwaniem – beton aktualnie jest 2,4 razy twardszy niż w momencie budowy, a jego struktura zawiera warstwę gnejsową, która jest szczególnie wytrzymała. Do tego zadania sprawdziła się akumulatorowa młotowiertarka od Hilti Nuron TE 6-22 w komplecie z wiertłami o długiej żywotności TE CX. Urządzenie to jest stosunkowo lekkie i bardzo wydajne. Możliwość szybkiego wywiercenia otworu zmniejsza czas trzymania zbędnego ciężaru na ścianie. Nuron TE 6-22 posiada aktywny system tłumienia wibracji oraz aktywną kontrolę momentu dokręcającego. Pozwala to na bezpieczną pracę, bez zbędnego zmęczenia nawet w tak ekstremalnych warunkach.



Ekipa montażowa posiadała również w swoim wyposażeniu akumulatorową zakrętarkę z udarem stycznym Hilti Nuron SIW4 AT-22 ½”. Posiada optymalny stosunek mocy do masy dzięki czemu możliwa jest szybka i efektywna praca – o 66% szybsza niż ręcznym kluczem dynamometrycznym, a dodatkowo zapobiega nadmiernemu dokręceniu kotwy.

To wszystko sprawia, że kotwy zostały zamontowane w taki sposób, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa dla uczestników wydarzenia. Zobaczcie w jaki sposób odbywał się montaż trasy wspinaczkowej – https://www.youtube.com/watch?v=CiwVUfNBqbA.

Tagi:


Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Zapisz się na newsletter